MH
Bocskai István
11. Páncélozott Hajdúdandár
Könyvtára

könyvtár - hadtudomány - had- és helytörténet - kiállítások - előadások - műhelymunka

A Bocskai dandár ünnepi állománygyűlésének alkalmával a Kulturális Részleg abban a megtisztelő felkérésben részesült, hogy csapatmúzeumunk főelőadója, Kozma Mónika tartson előadást az 1848-49-es forradalom és szabadságharc debreceni vonatkozású történelmi eseményeiről.

Kolléganőnk az ünnepi kisfilm és az elismerések átadása között kapott szót, hogy röviden mutassa be a legfontosabb tényeket és érdekességeket. Előadásában ismertette Debrecen város hozzáállását a forradalmi eseményekhez, ennek folyományaként részvételét a szabadságharc csatáiban; és rávilágított, hogyan tett szert a város a „magyar szabadság őrvárosa” elnevezésre, és mik voltak az 1849 első öt hónapjában sorra került fővárosi szerepkör nehézségei. Kitért olyan kevéssé ismert érdekességekre is, mint az első Magyar Katonai Érdemrend, amelynek terveit debreceni ötvös készítette.

Mint Mónika előadásának zárszavában összegezte Kossuth szavaival: Debrecen menhelye volt mindennek, ami a magyar nemzet akaratát képviselte a nagy küzdelmek vészes napjaiban. Szíve és feje volt a magyar hazának” – ezért mi debreceniek ma is joggal lehetünk büszkék erre az időszakra.

Fotók: Czeglédiné Dr. Lovas Enikő ha. és Somogyi András főtörzsőrmester

Tartalmas előadása nagy örömünkre osztatlan figyelmet váltott ki. Ezúton szeretnénk megköszönni a dandár vezetésének, hogy az előadással lehetőségünk nyílt megmutatnunk részlegünk tevékenységének egy szeletét; a résztvevőknek pedig az elismerő szavakat, amellyel előadónk, Kozma Mónika munkáját megtisztelték.