Szerteágazó, hosszú munka jutalmaként nagy elismerésben részesült Kulturális Részlegünk vezetője, Csákvári Sándor ha. tanácsos: 2022. 05. 19-én, a Honvédelem Napja alkalmából a Stefánia Palota-Honvéd Kulturális Központban átvette Benkő Tibor honvédelmi minisztertől a Magyar Hadisírgondozásért Kitüntető Cím bronz fokozatát. A „Hadisírok, hadi emlékművek és kegyeleti helyek ápolása és gondozása, valamint e tevékenységek támogatása során végzett munkája elismeréseként” adományozott kitüntetés annak a nagy volumenű szervező munkának az elismerése, amely létrehozta illetve folyamatosan működteti az „Elfeledett emlékezet” Háborús Kegyeleti Kutatócsoportot, és amelynek kutatómunkájában oroszlánrészt vállal.
Fotó: Szováthy Kinga, HM Zrínyi NKft.
A kutatómunka kezdete 2004-re, a debreceni Honvédtemető állapotfelméréséhez nyúlik vissza, amelynek eredménye a Temető teljes körű felújítása, adatainak és történetének önálló honlapon közlése (Debreceni Militárium) volt. A temető bemutatásához georeferált térkép is tartozik, amelyhez hozzá lettek kapcsolva a párnakövekről készített felvételek és az elhunytra vonatkozó adatok rekordjai. Ez utóbbiak adatbázisát Csákvári Sándor kezdte el építeni Papp József helytörténeti kutató segítségével, majd a Magyar Honvédség Bocskai István Lövészdandár Könyvtára is bekapcsolódott az adatok rendszerezésébe. A munkához fűződő eredmény, hogy 2018-ra befejeződött a Honvédtemető területrendezése, parkosítása és a párnakövek cseréje.
Ezzel a munkával egy időben, azzal szoros összefüggésben alakult meg az „Elfeledett emlékezet” Háborús Kegyeleti Kutatócsoport. A 2004-ben, magánszemélyek saját érdeklődése alapján megszerveződött Csoport számon tartja a történetírás felelősségét, miszerint minden ország köteles elszámolni állampolgáraival.
Jelmondatuk: Soha senkit sem hagyunk hátra! Ha kell, akár száz év múltán is érte megyünk!
A forrásokra alapozott, hiteles adatfeltáró munkát, amelyet kutatásvezetőként Csákvári Sándor felügyel, a tagok szabadidejükben, saját költségükön végzik. Katonai és civil áldozatokra egyaránt vonatkozó veszteségkutató munkájukhoz folyamatos szakmai támogatást kapnak a Hajdú-Bihar Megyei Levéltár vezetőitől és Mazsu János történésztől, a Megyei Értéktár Bizottság elnökétől. Debrecen katonai szervezetei, a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár és a MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Katonai Igazgatási Központja, de maga Debrecen város is érzékelte ennek a jelentőségét, és folyamatos támogatásukban részesítik tevékenységüket. A Kutatócsoportot eredményei elismeréseképpen az Őrváros Közalapítvány befogadta és patronálja.
Sándor a kutatók munkájának szakmai irányítása mellett jelentős saját kutatásokat is felvállalt. Számos egyéb kutatása közül legnagyobb személyes eredményei közé tartozik szülőfaluja, Káloz I. és II. világháborús veszteségi adatbázisának összeállítása; Hajdú-Bihar megye még működő, vagy már lezárt temetőiben nyugvó Nagy Háborús hősi halottak adattára, amely 2021 novemberében átadásra került a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának; továbbá elkészült a „Debrecen személyi vesztesége a Nagy Háború időszakában” című tudományos munka és adatbázis, amelyet hamarosan, 2022. május 27-én, a Magyar Hősök Napja-emlékünnepség keretében kíván közgyűjteményi felhasználásra bocsájtani.
Kutatási eredményeit elsősorban a MH 5. Bocskai Lövészdandár Könyvtárának honlapján publikálja.
Írásait a bocskaikonyvtar.hu oldalon olvashatják.
Az ünnepségről beszámolókat ITT találnak.