MH
Bocskai István
11. Páncélozott Hajdúdandár
Könyvtára

Csákvári Sándor kutatásvezető előadása elhangzott a cseh-magyar kadétiskolások közös hadisírgondozó programján. A diákok betekintést kaptak a Debreceni Militárium egyik virtuális terébe a Honvédtemető, Hősök temetőjének térinformatikai feldolgozásába (magyar-angol-német nyelven elérhető), amellyel otthonukban is megtalálhatják az egykori cseh és morva katonák nyughelyét a temetőben.

Sok-sok egykori cseh és morva katona nyugszik debreceni földben, és sok debreceni 39-es nyugszik cseh földben. Az első világháború idején 1917-től a közös 39. gyalogezred pótzászlóalját Königgrätzbe helyezték át, még a cseh közös 75. gyalogezred pótzászlóalja a debreceni Pavilon laktanyában kapott helyet.

Erről bővebben a közös 39. gyalogezrednek emléket állító honlapon lehet olvasni!

A 39-esek Königgrätzi és Jaromeri települési helyeikről pedig itt található leírás!

Cseh földben nyugvó katonák adatai itt találhatóak!

Köszönöm az előadáshoz adott fotókat Kiss Róbert törzszászlósnak, a Bocskai dandár 39. lövészzászlóalj vezénylőzászlósának, a 39-es katonáknak emléket állító honlap szerkesztőjének.

Az előadás elérhető a képre kattintva:

Debreceni Militárium kezdő