MH
Bocskai István
11. Páncélozott Hajdúdandár
Könyvtára

könyvtár - hadtudomány - had- és helytörténet - kiállítások - előadások - műhelymunka

A Bocskai Könyvtár és Csapatmúzeum számára az idei év szeptember hónapja kiemelkedő fontosságúnak bizonyult. Egy hosszabb felkészülési időszakot követően két igen jelentős rendezvény keretében mutathattuk be értékeinket.

            Nagy örömünkre a Déri Múzeummal ápolt, kiemelkedően jó szakmai kapcsolatnak köszönhetően az idén lehetőségünk nyílt képviselni a dandárt az Örökségünk Debrecen III. – a cívisváros helytörténeti értékeiről szóló tudományos konferencián.

            A számos értékes előadás körében, a hadtörténeti szekció keretében egy egyedi és sokáig rejtőző, Debrecen katonai múltjához fűződő érték bemutatására nyílt lehetőségünk. A Miért éppen a Méntelep? Gondolatok Debrecen egy kevésbé ismert katonai értékéről című előadás, amelyet Czeglédiné Dr. Lovas Enikő, a Bocskai Könyvtár helytörténész-könyvtárosa tartott meg, a dandár és Debrecen közös múltjának egy elfeledett érdekességére hívta fel a figyelmet. Kolléganőnk előadásából az érdeklődő közönség megtudhatta, hogy a Kossuth laktanya az egykori Méntelep területén helyezkedik el, létezése nyomai ma is felfedezhetők a laktanyában. Az egykori katonai létesítmény kulcsfontosságú hadászati szerepe és kiemelkedő jelentőségű parancsnoka, Fadlallah el Hedad Mihály érdemei mára kevésbé ismertek, éppen ezért kívántuk felhívni a figyelmet jelentőségükre és érdekességükre.

            A témáról az érdeklődők bővebben ITT olvashatnak.

            Idei kiemelt fontosságú rendezvényünkre szeptember 30-án került sor. Pontosan 20 évvel ezelőtt, ezen a napon került felavatásra dandárunk Csapatmúzeuma. Az intézmény egykori megnyitója kiemelkedő fontossággal bírt, ahogy mostani jubileuma is. A rendezvény jelentőségét bizonyítja, hogy velünk ünnepelt ezen a napon Dr. Benkő Tibor miniszter úr, aki a dandár parancsnokaként 2001–2005 között Debrecenben szolgált, és ez idő alatt kezdeményezte egy csapattörténeti gyűjtemény létesítését. A Múzeum megnyitására 2004-ben került sor, és azóta is az alakulat szolgálatában adja át az ismereteket az alakulathoz kerülő katonáknak.

            Az elgondolás kiindulópontja az volt, hogy az állománynak lehetősége legyen közvetlen, személyes, lehetőleg élményszerű tudásra szert tenni alakulata múltjáról, hiszen az egyén katonai szolgálatának kereteit meghatározó alakulat történetének és hagyományainak, valamint a földrajzi környezet helyi sajátosságainak és szokásainak ismerete hozzátartozik a katonai pályához. Erre teremt lehetőséget a Bocskai dandárnál a csapattörténeti múzeum gyűjteménye.

            A muzeális gyűjtemény nagy része a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum letétje, melynek kezeléséhez az intézmény nagyfokú támogatást nyújt részünkre. Mellettük a debreceni Déri Múzeum szakmai támogatását is magunkénak tudhatjuk, ahonnan kiállítási anyagunkhoz további értékes tárgyakat kaphattunk. Ezúton is köszönetünket fejezzük ki e közgyűjtemények szakmai támogatásáért.

            Rendezvényünket a társfegyveres testületek képviselői mellett megtisztelte jelenlétével Dr. Puskás István, Debrecen kulturális területért felelős alpolgármestere, valamint a debreceni közintézmények vezetői is jelen voltak.

            A Helyőrségi Zenekar kvintettjének rövid műsorát követően a Honvéd Táncegyüttes szilágysági táncokat mutatott be, majd az ünnepség házigazdája, Rácz Szabolcs alezredes, parancsnokhelyettes köszöntötte a megjelenteket.  Ezután szakmai programok keretében előadásokat hallhattak a jelenlévők a csapatmúzeum történetéről, működéséről és gyűjteménye legújabb nevezetességeiről; valamint az itt folyó ismeretterjesztő munkáról, és arról a kutatómunkáról, amely hozzájárult gyűjteménye gyarapításához.

            Az előadásokat rövid, baráti hangvételű kerekasztal beszélgetés követte, amelynek keretében Benkő miniszter úr megosztotta személyes emlékeit és élményeit parancsnoksága idejéről a dandár életével kapcsolatban. A kerekasztal másik beszélgetőtársa Csákvári Sándor nyugalmazott kulturális részlegvezető volt, aki ebben az időszakban már a dandár munkatársaként dolgozott, és visszaemlékezéseivel, vidám anekdotáival jól kiegészítette egykori parancsnoka történeteit. A vidám és oldott hangulatú beszélgetést követően a résztvevők egy alkalomhoz illő, rendhagyó tárlatvezetés keretében megtekinthették a csapatmúzeumi gyűjteményt, különös tekintettel annak legújabb értékeire.

            Az ünnepi eseményről a  honvedelem.hu stábja: Bugya Péter, Kazi Antal, Sin Bettina, Ördög Kovács Márton által készített jubileumi videóból tájékozódhatnak:

Fotók:

Somogyi András főtörzsőrmester, Bocskai dandár és Schöff Gergely, honvedelem.hu.